Ana Sayfa Gezi Yazıları Everglades Ulusal Parkı (Miami)

Everglades Ulusal Parkı (Miami)

tarafından Burak
Okuma Süresi: 2 dakika

Everglades Ulusal Parkı Miami

Everglades parkını ziyaret etmek, Miami seyahatinin yanına güzel bir tatlı gibi geliyor. Miami merkeze 20km mesafede olan bu park uluslararası koruma alanı. Aynı zamanda çok büyük bir tatlı su kaynağı. Miami’nin bütün içme suyu buradan sağlanıyor. Parkın en önemli turistik özelliği ise timsahlara ev sahipliği yapması. Bu sazlıklar Amerikan timsahlarının doğal yaşam alanı. Ayrıca filamingolar ve yüzlerce kuş türü de burada yaşıyor. 2000km2 lik sulak alandan oluşan parkta çok çeşitli aktiviteler yapılabiliyor. Bot turları, kano turları, kuş izleme turları ve vahşi yaşam turları seçenekler arasında. Bana göre en heyecan verici görünen bot turu olduğu için hızlı bot turuna katılmaya karar verdim.

Yanınıza Almanız Gerekenler ve Ücretler

Turu satın aldığım yer Miami merkezde kaldığımız otelin resepsiyonu oldu. Broşürü lobide buldum. Fiyatlar oldukça uygun geldi. Tur şirketi sizi otelinizden alıyor. Yaklaşık 1 saat yol götürüyor. Bot turuna katılıyorsunuz sonrasında timsah gösterisi yapan bir abimizi izletiyorlar. Sonunda da otobüs sizi tekrar otelinizin önüne bırakıyor. Toplam fiyat ise 35 dolar. Yaşadığınız deneyim ise unutulmaz. Broşürde tur için yanınıza almanız gerekenler de yazıyordu. Kendi deneyimime göre ben de bir ihtiyaç listesi yaptım. Miami’nin sıcağında yaklaşık 2 saat süren bir turdan bahsediyorum. Bu da en önemli şeyin güneş kremi olması demek. Yola çıkmadan önce bolca güneş kremi sürdüm ve yanıma yüzümü korumak için şapka da aldım. Ayırca susuz da kalmamak için küçük sırt çantamın içine 2 şişe de su koydum. Bir bataklık ve sazlık ortamı olduğu için vücuda sıkılan sinek ilaçlarından da sürdüm. Turu yaptığım teknenin içerisine de ara ara sular sıçrıyordu. Elektronik eşyaları korumak için de su geçirmez bir çanta veya kap çok işe yarıyor.

Parktaki Timsahlar ve Flamingolar

Tur otobüsü Everglades’e vardığında rehberimiz bize üzerinde numaralar yazan çıkartmalar verdi. Omzumuza yapıştırdığımız bu çıkartmalardaki numaralara göre botumuza bindik. Bir bot yaklaşık 20 kişi alıyor. İlk önce kaptanımız bize kısa bir bilgilendirme yaptı. Dünyanın başka yerinde böyle uyarılar duyamazsınız. Timsahlara elinizi uzatmayından, bataklığın içine girmeyin gibi. Timsahlar su altında yüzerken asla suda bir titreşim bırakmadığı için tespit etmek çok zor oluyor. İnanılmaz usta avcılar oldukları için vücutları da tuzak kurabilmeleri için evrilmiş. Bu yüzden botun kenarına fazla yaklaşmamak gerekiyor. Fakat bu kadar insan biniyor ve bir şey olmamış diye düşününce bir cesaret geliyor insana.

Botumuz sazlıklar içinde ilerlerken aralarda yavaşlıyordu. Rehberimiz parmağıyla bir şeyler işaret etmeye başladı. 20 kişi ne gösteriyor bu adam diye bakarken bir anda kaya gibi duran şeyin timsah olduğunu fark ettik. Botumuz da ona doğru iyice yaklaştı. Timsahla aramızda sadece 1 metre var. Gerçekten o kadar yaklaşıyorlar. Kameranın çubuğunu yakın çekim yapmak için uzattığımda timsahtan bir tıslama sesi geldi ki kamerayı nasıl çektiğimi hatırlamıyorum. Yol boyunca bunun gibi irili ufaklı bir sürü timsah gördük. Bebek olanlar ise çok sevimli görünüyordu. Yavrular topluluklar halinde bir çalının kenarında toplanmış duruyorlardı. Rehberimiz yavruların yanında annelerinin agresif olabileceğini hatırlattı ve yola devam ettik. Flamingolar ise sürekli tepemizde süzülüyorlardı. Çok yakından görme imkanımız maalesef olmadı.

Bot turumuzun bitiminde tekrar iskeleye yanaştık. Bu sefer parkın üstü tente ile kapatılmış bir bölümüne gittik. Burada da timsah şovu yapan ve onlar hakkında bilgi veren bir park görevlisi vardı. Bölgede yaşan timsah, yılan, örümceklerle güzel bir gösteri yaptı. 20 dakikalık bu eğitici gösteri sonrası isteyenler ağzının çevresine plastik bant geçirilmiş canlı timsahı tutarak fotoğraf çektirebiliyor. Tamamen zararsız. Timsahı kucağımda tutunca fark ettim ki oldukça yumuşak derisi varmış. Hiç öyle düşündüğüm gibi sert değil. Kollarının altından tuttuğum için kalp atışını bile hissedebildim. Çok güzel bir deneyimdi. Sonrasında ise tekrar otobüsümüze bindik ve otellere dağıldık. Parkla ilgili genel bilgileri buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilgini çekebilir.

Yorum bırak