Ana Sayfa Astronomi Güneş Lekeleri

Güneş Lekeleri

tarafından Burak
Okuma Süresi: 2 dakika

Güneş üzerindeki lekeler nedir?

Güneş lekeleri güneşimizin fotosfer katmanı üzerinde oluşan ve çevresine göre nispeten soğuk olan, koyu renkli alanlara verilen isimdir. Bu lekelerin oluşmasının nedeni tam olarak bilinmese de güneşin manyetik alanındaki değişimlerle ilişkilendirilmektedir. Manyetik alanın yoğunlaştığı bölgelerde bu lekelerin oluştuğu görülmüştür. Yapılan gözlemlerde Güneş fırtınalarının da manyetik alanın yoğun olduğu bölgelerde oluştuğu bilinmektedir.

Güneş lekelerini nasıl görebiliriz?

Öncelikle direkt olarak güneşe bakmanın gözlerinize ciddi zararlar verebileceğini unutmayınız. Güneşi gözlemlemek için uygun bir Güneş filtresine ihtiyacınız olacaktır. Çok uygun fiyata gözlük şeklinde Güneş filtreleri bulunsa da bu Güneş lekelerini görmek için yeterli olmayacaktır. Bu lekeleri görmek için en azından Güneş filtresi olan bir teleskopa ihtiyacınız olacaktır. Tekrar söylemekte yarar var. KESİNLİKLE UYGUN FİLTRE OLMADAN GÜNEŞE TELESKOPLA BAKMAYINIZ. Bir saniye gibi kısa bir sürede dahi kör olma ihtimaliniz çok yüksektir. İster kendi teleskobunuza filtre takarak ya da Güneş gözlemi için özel yapılmış teleskoplarla Güneş lekelerini kolaylıkla görebilirsiniz. Ayrıca ayırdığınız bütçeye göre de gözlemin kalitesini arttırabilirsiniz. Örneğin benim 6″ lik teleskopum için kullandığım filtreyi burdan inceleyebilirsiniz. Ayrıca daha çok bütçe ayırabilecekler için Lunt ve Coronado markaları bu alanda lider durumundadır.

Güneş gözlemi için hangi filtre kullanılmalı?

Hali hazırda zaten bir teleskopunuz varsa kullanabileceğiniz en uygun filtre kısa band “hidrojen alfa” filtreleri olacaktır. Alan Freidman isimli astronomun şu videosundan da oldukça faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca kendine ait teçhizatı da videodan görebilirsiniz. Hidrojen alfa filtre ile çekilen görüntüye örnek verecek olursak soldaki hidrojen alfa filtresi ve sağdaki normal bir Güneş filtresi.

Hidrojen Alfa Filtresi (solda). ERF (Energy Rejection Filter) (sağda)

Bunlar da ilgini çekebilir.

Yorum bırak